OBEC
MORAVSKÉ KNÍNICE

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní strana > SBĚR JEDLÝCH OLEJŮ A TUKŮ

SBĚR JEDLÝCH OLEJŮ A TUKŮDatum konání:
30.6.2017

Jak ve Vaší domácnosti likvidujete tuky? Nelejete je přímo z pánve do záchodové mísy? Kdo z Vás se „chytne za nos?“ Proč to děláte? Uvědomujete si, že tímto poškozujete nejen odpadní potrubí ve vašem domě, ale i potrubí a čerpadla v kanalizaci, separátoru odpadních vod a v poslední řadě v čistírně odpadních vod?

Po ochlazení tuků a olejů v kanálech vznikají hrudky, které se postupně nabalují a zachycují do sebe další příměsi, které pak ucpávají kanalizační potrubí v domech, kanalizační řad v obci, čerpadla v čerpacích stanicích na kanalizaci a obalují sondy, které ovládají chod čerpadel a zastavují je. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají, vznikají mastné kyseliny a ty zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí. V extrémních případech vznikne tuková kra takových rozměrů, že dojde k úplnému ucpání kanalizace. Následně musí majitel domu či provozovatel vodohospodářské infrastruktury provést čištění kanalizace tlakovými vozy, které materiál rozplaví. Případně se čištění provádí kombinovanými tlakovými vozy, které materiál včetně tuků zachytí a ten je pak odvezen na skládku. V nejhorším případě musejí být ztuhlé tuky odstraněny mechanicky přivolaným specialistou. Zdroj: http://voda.tzb-info.cz/likvidace-odpadnich-vod/6877-problematika-tuku-v-kanalizaci

Menší množství tuků, například z pánve, je možné vsáknout do ubrousku nebo papírové kuchyňské utěrky, a pak vhodit do popelnice na směsný odpad

Při větším množství je lepší, než vylévat kuchyňské oleje do odpadu a záchodu, přelít je buď přímo do popelnice nebo do PET lahve, zavřít a hodit do popelnice.

Od 23. března 2017 byl rozšířen sběr tříděného odpadu o sběr použitých jedlých olejů a tuků.

 

Sběrná nádoba – černá popelnice je umístěna u základní školy.

 

Použitý olej nebo tuky ukládejte do popelnice v pevně uzavřené nádobě, např. v PET lahvi - dobře zašroubované!!

Nezapomeňte, že správnou likvidací tuků a olejů chráníte nejen své domovní kanalizační potrubí, veřejný kanalizační řad a potrubí a čerpadla v čistírně odpadních vod, ale i svoji peněženku. K navyšování ceny stočného dochází i proto, že vodárenské společnosti mají vyšší náklady s likvidací usazených tuků v odpadních vodách.