Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Kultura a sport > Turistika > Cykloturistika > Cyklotrasa 5231

 

Cyklotrasa 5231

 

Trasa 5231 – Po stopách železnice (22 km)

Průběh trasy:
Brno, Mokrá Hora – Lelekovice – Kuřim – Moravské Knínice – Veverská Bítýška

Charakteristika:
Tato trasa vede z velké části po tělesech zrušených železničních tratí a zčásti v souběhu s Pivní trasou Petra Bezruče. Na úseku Brno, Mokrá Hora – Česká vede nejdříve po asfaltové místní silnici údolím Ponávky, které je velmi oblíbené u brněnských pěších turistů i cyklistů. Na střet s chodci dávejte pozor. Část trasy jižně od České vede po dost nerovné polní cestě situované na tělese býv. žel. trati. V Mokré Hoře a v Lelekovicích má trasa 5231 a Pivní trasa odlišné vedení intravilánem, je jedno, kudy pojedete. Mezi Lelekovicemi a Podlesím vede poměrně dobře sjízdná lesní cesta, z Podlesí do Kuřimi místní asfaltová silnice. V Kuřimi dejte pozor při přejíždění frekventovaných silnic. Z Kuřimi do Veverské Bítýšky trasa vede zčásti po silnici, zčásti po tělesech býv. žel. trati, kde dnes jsou polní cesty. Ty jsou sjízdné pro horská kola, pro silniční kola nikoliv, za mokra jsou nesjízdné úplně. Stačí pak jet po souběžné silnici. V budoucnu trasa bude značena již z centra Brna přes čtvrť Královo Pole.

Značení trasy:
Značení dopravní s číslem

Zajímavosti na trase:

▼☺ Brno, Mokrá Hora.
▼ Údolí Ponávky.
▼ Česká, žel. zast.
▼ Lelekovice, hotel Babí lom: pův. románský kostel sv. Filipa a Jakuba z pol 13. stol., přestavěný r. 1567 a později upravovaný. V jeho sousedství odkryty základy středověkého hrádku. (Patrna zeď u schodiště ke kostelu.)
▼ Lelekovice, sev. konec.
○ Babí lom: výrazný rozeklaný skalnatý hřeben z červených devonských slepenců, dominanta kraje. Přírodní rezervace, rozhledna. Terén pro kola nesjízdný.
▼ Podlesí.
▼‼ Kuřim: zámek tvořen renesančním starým zámkem z l. 1592-94, postaveným na místě gotické tvrze z 2. pol. 14. stol., a novorenesančním a novobarokním novým zámkem z l. 1888-89 spojeným se starým zámkem jednopatrovým křídlem. Pův. pozdně románský kostel sv. Máří Magdalény z r. 1226 přestavěn pozdně barokně v l. 1766-72. Dejte pozor při přejíždění frekventovaných silnic.
▼ Moravské Knínice: pův. gotický kostel sv. Markéty z 2. pol. 14. stol., později upravovaný.
▼ Podhájí.
▼ Chudčice.
▼☻ Veverská Bítýška, most přes Svratku: viz trasa 1