OBEC
MORAVSKÉ KNÍNICE

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní strana > Turistika > Cykloturistika > Cyklotrasa 1

 

Cyklotrasa 1

Trasa 1 – Pražská stezka (60 km)

Průběh trasy:
Brno, stadion FC Sparta – Brno, hala Rondo – Brno, Bystrc, přístav – Hrad Veveří – Veverská Bítýška – Čebín – Tišnov – Lomnice u Tišnova – Doubravník – Nedvědice – Pernštejn – (Praha)

Charakteristika:
Trasa vede v Brně převážně po příjemných cyklostezkách nebo vedlejších ulicích, poté po pravém břehu Brněnské přehrady po frekventované silnici II. třídy. Z Veverské Bítýšky do Tišnova převážně po silnicích III. třídy. Málo frekventované silnice s častými stoupáními a klesáními mezi Tišnovem a Doubravníkem (přes Lomnici). Hustý provoz aut na silnici II. třídy v úseku Doubravník – Nedvědice. Trasa je velmi oblíbena brněnskými cyklisty jako nástupní trasa pro výlety do okolí Brněnské přehrady i dále na Českomoravskou vrchovinu. Nebezpečná místa: všechny přejezdy frekventovaných ulic v Brně, zvláště Vídeňské a u Antroposu, sloupy veřejného osvětlení v trase stezky mezi Brnem, Komínem a Brnem, Bystrcí, dále frekventovaná silnice bez krajnic na pravém břehu Brněnské přehrady, přejezd hustě frekventované silnice II. třídy v Čebíně, úsek Doubravník – Nedvědice s hustým provozem aut. Rodinám s dětmi v Brně, Jundrově doporučujeme raději jet po neznačených klidnějších komunikacích na levém břehu, totéž platí podél Brněnské přehrady i za cenu překonání poněkud krkolomného úseku na Zouvalce naproti hradu Veveří.

Značení trasy:    Značení dopravní s číslem

Zajímavosti na trase:

▼☺ Brno, stadion FC Sparta: do doby vybudování dokonalé sítě cyklostezek podél Svitavy a Svratky křižovatka mezinárodních tras 1, 4, 5.
▼‼ Brno, hala Rondo: zhruba 1 km od ŽST Brno hlavní nádraží. Nebezpečný přejezd dvou ulic.
○ Brno: druhé největší město ČR, téměř 400 000 obyv., v historii správní středisko Moravy, veletržní středisko, městská památková rezervace. Špilberk, hrad, Stará radnice, Měnínská brána (ul. Orlí), Petrov, katedrála sv. Petra a Pavla, kostel sv. Jakuba (Jakubské nám), kostel sv. Tomáše a augustiniánský klášter (Moravské nám.), býv. kapucínský klášter (Kapucínské nám.), býv. minoritský klášter (Minoritská ul.), Nová radnice (Dominikánské nám.), Dietrichsteinský palác a Moravské zemské muzeum (Zelný trh), Biskupský dvůr (Zelný trh), Vila Tugendhat (ul. Černopolní v části Černá Pole). Významné dílo světové funkcionalistické architektury, památka UNESCO.
▼‼ Brno, Staré Brno: nebezpečný přejezd počátku ulice Vídeňské.
○ Brno, Výstaviště: funkcionalistické pavilony, časté veletržní akce, na velodromu sportovní akce a koncerty.
▼‼ Brno, pavilon Anthropos: muzeum. Maketa mamuta ve skutečné velikosti. Nedaleko odtud nebezpečný přejezd ulice.
▼ Brno, Jundrov, most.
▼‼ Brno, Komín: kostel sv. Vavřince. V úseku Komín – Bystrc hustý cyklistický provoz a současně sloupy v trase chodníku, který je označen jako cyklostezka.
▼ Brno, Bystrc, Letenská lávka: možno odbočit do malebného Údolí oddechu. Zde pěkné kopcovité trasy, atraktivní palouky, obora se zvěří.
▼ Brno, Bystrc, střed: kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty. Rodiště malíře a sochaře Jakuba Obrovského. Chráněná lípa ve středu obce. Na levém břehu Svratky ZOO.
▼‼ Brno, Bystrc, přístav: Brněnská přehrada, též Kníničská. Lodní doprava mezi hrází a Veverskou Bítýškou na akumulátorové baterie. Přeprava kol povolena. Po celém pravém břehu přehrady hrozí kolize s auty i s chodci!
○ Podkomorské lesy: rozsáhlé lesy v členitém hřebenu mezi Bystrcí, hradem Veveří a Ostrovačicemi. Dějiště Pohádky máje, románu V. Mrštíka. Velmi pěkné lesní cesty a jedna silnice. Část území využita pro Automotodrom Brno (Masarykův okruh).
▼ Brno, Rakovec.
▼ Brno, Obora: autokempink.
▼ Brno, Pod hradem Veveří, přístav: břehy spojeny mostem pro pěší a cyklisty. Na druhém břehu oblíbená, leč ne příliš bezpečná cyklistická trasa (Na Zouvalce a mezi Junáckou loukou a Veverskou Bítýškou. Mezi přístavištěm a hradem nová stezka s hezkým dřevěným mostem.
▼ Brno, Pod hradem Veveří.
▼ Brno, nad hradem Veveří: rozcestí.
○ Hrad Veveří: doložený r. 1222. Z této doby dochována věž. Na konci 13. stol. vznikl raně gotický hrad s válcovou břitovou věží palácem a kaplí. Postupná a úspěšná obnova značně zdevastované památky.
○ U Matky Boží: kaple, pův. pozdně románská z konce 12. stol. Interiér barokní. Gotický nástěnný obraz Madony s dítětem pravděpodobně od Mistra vyšebrodského cyklu.
▼ Veverská Bítýška: pův. ves, doložená od r. 1446, pak r. 1481 povýšena na městečko. Kostel pův. pozdně gotický z 15. stol. přestavěný pozdně barokně v l. 1771-82.
▼ Veverská Bítýška, most přes Svratku.
○ Údolí Bílého potoka: Bílý potok je pravostranný přítok Svratky. Z Veverské Bítýšky pěkná převážně asfaltová silnice k Hálovu mlýnu (8 km) a k samotě Šmelcovna (10 km), dál osou údolí až do Velké Bíteše povrch často špatně sjízdný, na cestě několik brodů.
▼ Chudčice, horní konec.
▼ Sentice.
▼‼ Čebín: kostel sv. Jiří pův. románský. Na vrcholu nad velkým opuštěným lomem rozhledna (strmá cesta – pro kola nevhodné). Nebezpečný přejezd silnice II. tř.
▼ Drásov: kostel Povýšení sv. Kříže raně gotický z pol. 13. stol. Opuštěné těleso býv. železniční vlečky do lomu Čebín. Malá expozice soukromé zahradní železnice.
▼ Tišnov: kostel sv. Václava z doby před r. 1235. V centru několik barokních domů, radnice s prvky secese z r. 1905, funkcionalistická spořitelna z r. 1931 od B. Fuchse. Mineralogické burzy.
○ Květnice: ostrovní hora nad Tišnovem, přírodní rezervace, naleziště minerálů, porosty na vápenci, jeskyně, skalní step a lesostep. Cesty pro kola naprosto nevhodné.
○ Předklášteří: klášter Porta coeli založen r. 1233 královnou Konstancií, vdovou po Přemyslu Otakarovi I. Klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie v románskogotickém slohu s gotickým portálem. V klášteře Podhorácké muzeum.
▼ Lomnička.
▼ Šerkovice: v obci partyzánský památník.
▼ Lomnice: městská památková zóna, zámek, zámecký park, raně barokní chrám Navštívení P. Marie z l. 1669-82. Na sev. okraji města bývalá židovská čtvrť.
▼ Ochoz u Tišnova.
○ Prudká: u žel. zastávky krytá dřevěná lávka přes Svratku z r. 1899. Technická památka.
▼‼ Doubravník: městská památková zóna, radnice z poč. 17. stol., dům čp. 35, kaple sv. Anny z r. 1696, poutní kaple sv. Maří Magdaleny z r. 1897 a gotickorenesanční kostel Povýšení sv. Kříže z l. 1535-57. Nebezpečná jízda po silnici II. třídy s hustým automobilovým provozem v úseku Doubravník – Nedvědice.
▼ Černvír: pův. románský kostel Nanebevzetí P. Marie později upraven goticky a barokně. Krytý most přes řeku Svratku z r. 1718, technická památka.
▼ Nedvědice: v osadě Pernštejn krytý dřevěný most, technická památka.
▼‼ Pernštejn, dolní křižovatka. Prudké stoupání/klesání.
▼ Pernštejn: známý rozsáhlý hrad. Dnešní podoba gotickorenesanční.
☻ Trasa pokračuje směr Bystřice nad Pernštejnem, Hlinsko, Praha