OBEC
MORAVSKÉ KNÍNICE

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní strana > Turistika > Rybníky a potoky

Rybníky a potoky

Výstavba rybníka pod kaplí v lokalitě „Močidla“ byla dokončena v roce 1971. Rybník je postaven na Batelovském potoku, který je jeho jediným přítokem a přivádí čistou vodu z Podkomorských lesů. Z nádrže vytéká opět Batelovský potok západním směrem a v lokalitě Podhájí se vlévá do potoka Kuřimky.

 V lednu rokRybník pod kaplíu 2010 zahájilo svou činnost Sdružení knínických rybářů . Jedná se o dobrovolné a neziskové sdružení, které vzniklo  za účelem správy rybníka "Pod kaplí" v Moravských Knínicích. Sdružení založili kníničtí občané. Organizace se zaměřuje na ochranu vodního díla a okolní přírody, zajištění rekreačního využití rybníka a propagaci rybářského sportu.  Všem, kteří mají zájem o rybářský sport podáme bližší informace v místní prodejně smíšeného zboží "u Helánů". Zde si také můžete zakoupit rybářskou povolenku.

Rybník v Batelově

V letech 1941 - 1942 postavili, stavitelé Weiss a Pollak v obecních lesích v trati zvané Batelov, chatu a rybníček. V roce 1992, kdy z rybníčka zbylo pouze torzo naplánovala obec s generální opravu.

Začátkem listopadu 1993 vyhovělo Ministerstvo zemědělství ČR žádosti obce a poskytlo dotaci 125 tisíc Kč na opravu rybníka v Batelově a příjezdové cesty k němu. Projektovou dokumentaci vypracoval Ing. Vladimír Racek a rekonstrukci provedla firma BRNOSTAR spol.s.r.o. z Brna. Náklady byly vyčíslena na 230 tisíc Kč.

Technické údaje:

Objem vody v nádrži při max.hladině       2180 m3

Maximální hloubka                                  2,9 m

Šířka hráze v koruně                               2,3 m

Výška hráze nade dnem                          3,8 m

Délka hráze                                            22,0 m

Plnění nádrže při prům.průtoku                8 dní            

 

pohled z mostu na potok Kuřimku

Území patří do hlavního povodí Moravy, dílčího povodí řeky Svratky. Kuřim, Moravské Knínice a Chudčice náleží s několika přítoky do dílčího povodí Kuřimky – levostranného přítoku Svratky. Potok Kuřimka pramení na severovýchodním svahu Babího lomu a ve Veverské Bítýšce se vlévá zleva do Svratky, již v místech vzdutí Brněnské přehrady.

 

 

.