OBEC
MORAVSKÉ KNÍNICE

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní strana > Obec současná > Slavní rodáci > Eliška Pokorná Hasilová

Eliška Pokorná Hasilová

Jednou z věrných rodaček je i Eliška Hasilová roz. Pokorná. Narodila se manželům Barboře a Františkovi Pokorným a bydlela v dnes již neexistujícím domě v ulici Kout. V roce 1938 odešla za prací do USA a usadila se v Chicagu, kde žije dodnes. Na Moravské Knínice, ale nikdy nezapomněla, opakovaně se sem vracela i se svými dcerami a lásku k rodné vesnici předala i vnoučatům, které se k české národnosti hrdě hlásí.

Paní Eliška často vzpomíná na své rodiště. V myšlenkách prochází obec a vybavuje si jednotlivé domy a také jak se tam říkalo. Většina rodin měla své přezvisko. Z jejího dopisu cituji: “Bylo mně až do pláče při všech těch krásných vzpomFoto Eliška Hasilová a Josef Hasilínkách. Amerika, která ke mně byla vždy tak dobrá, je a bude vždy mým novým domovem, avšak Kynice jsou jen jedny na světě.“

 Významnou osobností českých dějin je i její druhý manžel Josef Hasil, známý také jako "Král Šumavy" null. Jako agent chodec se aktivně účastnil protikomunistického odboje zejména převáděním lidí ohrožených komunistickým režimem přes hranice. Za tuto činnost byl odsouzen a musel sám emigrovat. V roce 2001 obdržel od prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.