OBEC
MORAVSKÉ KNÍNICE

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní strana > Turistika > Přírodní park Podkomorské lesy

 

Přírodní park Podkomorské lesy

 

Přírodní park Podkomorské lesy zahrnuje rozlehlé lesní komplexy, v jejichž středu skalnatým údolím protéká řeka Svratkanull tvořící zde Brněnskou přehradou null. Jsou nejrozsáhlejším lesním komplexem na území města Brna. null Ze západu je ohraničen Boskovickou brázdounull, která odděluje brněnský masiv od Českomoravské vrchoviny null.

Lávka pro cyklisty a pěší přes Brněnskou přehradu pod hradem Veveří

Jižní část

V jižní části se nachází nejvyšší kopce přírodního parku - Kopeček (479) a Lipový vrch (478). Lesní silnička od Masarykova okruhu null přes Říšovu studánku null na Rakovec umožňuje projetí lesů na kole i za největšího mokra. Několik zdejších míst nám připomíná, že se nacházíme v kraji Pohádky máje null - Ríšova a Helenčina studánka null, Podkomorská myslivna null  Ve vrcholových partiích se v zimě na brněnské podmínky poměrně dlouho udržuje sníh a bývají zde vyjety pěkné běžecké stopy. Běžkařsky se dá využít i zamrzlá hladina přehrady. Na skalním ostrohu nad přehradou stráží zdejší okolí majestátný hrad Veveří null, v jehož panství veverském bývaly v dávných dobách seskupeny všechny okolní obce.Hrad Veveří

Severní část

Severní část, krom pláží na břehu přehrady a cesty vedoucí v blízkosti nádrže přes skály u Zouvalky null až do Bítýšky null , je poměrně málo navštěvovaná, a tak zde lidé mohou nalézt příjemný klid. Obrovskou část oblasti zabírá velká oplocená lesní obora ve vyšších partiích kopců Trnůvkanull  a Kuňky. V oboře, oficiálně pojmenované Přehrada, je množství volně pobíhající lesní zvěře. V noci je sem zakázán vstup a pohybovat se smí jen po zpevněných cestách. Zajímavým je poutní místo U Tří křížů null (v blízkosti obce Chudčice), kde kdysi stávala kaplička a kde se můžete napít z pramene zázračné vody.