OBEC
MORAVSKÉ KNÍNICE

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní strana > Historie > Památky

Památky

KOSTEL SV. MARKÉTY

kostel uvnitř

 

Kostel sv. Markéty

Vlastník: Římskokatolická církev, Farní úřad Kuřim

Slohové určení: postaven v r.1366 – presbyterium – vrcholná gotika, loď ranný rustikální barok., rok 1366 – základ, fresky z 15. století, r.1681 – barok., v r.1886 věž přestavěna.

Popis památky: jednolodní orientovaná stavba obdélníkového půdorysu s polygonálním závěrem, s přistavěnou věží k jižní straně lodi a sakristií na straně severní. Hladká fasáda členěna ustupujícím soklem, nároží zpevněno lesenami, přecházejícími na bocích loci i ve štítu v zubořez. Pravoúhlý vrchol vsazen do hrotitého vyžlabeného výklenku s reliéfem víry, naděje a lásky /kříž, kotva a hořící srdce/. Nad vchodem dvě kruhová okna nad sebou – horní s kamennou kružbou.

Umístění: střed obce 

KAPLE sv. CYRILA a METODĚJE

 Popis památky: ortogonální půdorys s představěnými opěrnými pilíři na nároží, ukončenými sedlovou stříškou. Na přední straně pilířů vpadliny ve tvaru kříže. Vchod s hrotitým záklenkem. Nad vchodem kruhové okénko. Nad opěrnými pilíři fasáda členěna průběžnou zalomenou kordovou římsou. Mohutná profilovaná podstřešní římsa nese stanovou střechu, ve vrcholu jednoduchý kříž. Kaple je osvětlena čtyřmi kruhovými okny, zaklenuta plackou.

Umístění: jižně za obcí na vyvýšenině při cestě na Písky. kaple uvnitř

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

 

V roce 2004 proběhla celková oprava fasády kaple. Oprava probíhala v měsíci květnu, červnu a červenci. Dne 5.7.2004 při každoroční mši svaté konané v den památky Cyrila a Metoděje se kaple zaskvěla v novém kabátě.

KAPLE SV. JANA NEPOMUCKÉHO

Vlastník: Obec Moravské Knínice

Slohové určení: postavena v r. 1856 Michalem Helánem z nadace otce – ovlivněno barokem.

Umístění: nároží ulic Kuřimská a U Jánečka při státní silnici II. třídy ve směru na Kuřim