Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > VZPOMÍNÁME 75 let od osvobození v II. světové válce

VZPOMÍNÁME 75 let od osvobození v II. světové válceDatum konání:
9.5.2020

Letos uplyne přesně 75 let, kdy byly osvobozeny Moravské Knínice.

Stalo se tak dne 9. května.1945 v odpoledních hodinách. Tento okamžik byl zdejšími občany vnímán jako definitivní konec II. světové války, jako historický přelom a nový začátek.

Na znamení úcty a vděčnosti obětem válečných hrůz položí představitelé obce a Sokola v obci k památníku padlých za II. světové války kytice a vzpomenou na tyto události při pietním aktu.

Atmosféru běžných dnů našich občanů, pro které byla válka denním chlebem a nechtěnou, avšak nutně akceptovatelnou realitou, si dnes dokážeme představit jen stěží. Je nutné si jako důrazné memento tyto události neustále připomínat, abychom se všichni, globálně, co by lidstvo, z fatálních chyb našich předků poučili a vyvarovali se je kdykoliv zopakovat. Je zbytečné válčit, je zbytečné prolévat krev, je naprosto nepřípustné jeden druhému sáhnout na život, vždyť ten nám byl dán shůry jako křehký dar, a tak je nutné s ním i zacházet…

Vzpomínejme tedy…

Nejen tichou tryznou u hrobů našich předčasně zemřelých předků, ale i nad řádky sepsanými pamětníky, jejichž řady díky uplynutí sedmera desítek let již notně řídnou.

 

Příchod SVOBODY do naší obce zachytil v kronice obce pan Josef Dvořáček takto:

"Dne 9. května 1945 v 17 hodin 30 minut hrnuli se rumunští vojáci z Písků, z Močidel, z Přední Bukoviny k naší vesničce. Jim vstříc vyšli občané s československým praporem a bílou vlajkou. Rumunští vojáci byli s nadšením uvítáni, hoštěni obyvatelstvem. Hned nato hrnulo se rumunské a ruské vojsko bez přestání po dobu několika dnů přes naši vesnici, protože most u kuřimského hřbitova vyhodili Němci do povětří, takže všechno vojsko objíždělo "bílou silnici" přes Knínice.

U nás zůstalo posádkou asi 300 Rumunů až do 15. června 1945. Vojáci pomáhali lidem při polní práci, a když tito od nás odjížděli, dostali na cestu koláče, buchty a nebyly řídké případy, že při loučení plakali lidé a s nimi i vojáci

5. května 1946 byl na Píscích u modřínové aleje odhalen pomníček třem rumunským vojákům, kteří padli poslední dny války v našem katastru a byli zde pochováni. Frontasi (svobodník) Mustato Ilie z vesnice Ciresov, okres Olt padl asi 50 m jižně od společného hrobu, druhý svobodník Michai Constantin, Reg.31. infanterie Vörsat padl v trati zvané Tříčtvrtníky u Jinačovic a třetí voják padl také poblíž společného hrobu, jeho jméno neznáme - doklady nebyly nalezeny.

Na pomníčku je nápis "Čest rumunským vojínům 1945"."

21. dubna 1951 byli tito vojáci exhumováni a pozůstatky převezeny na společné pohřebiště na Ústředním hřbitově v Brně, skupina 56 H. 

Pomník obětem II. světové války z naší obce, který je v parku u kostela byl odhalen 9. května 1946. Na pomníku jsou vyryta jména obětí a místo kde zahynuli:

·         Oldřich Joukal - umučen v Buchenwaldu

·         František Helán, Jakub a Aloisie Kučerovi - zahynuli v Německu

·         Oldřich Vlk - popraven v Brně

·         Josef Juračka - popraven v Německu

·         Zabiti ve zdejší obci granátem byli: Antonín Kučera, Oldřich Kučera, František Dubský, Šimon Ondráček a Miroslav Kratochvíl.

·         Jan Pleskač byl zabit granátem v Řečkovicích.

Pod státním znakem je nápis:

"Lépe zemřít ve stoje, než-li žít v kleče."


Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.moravskekninice.cz

Registrujte se zde

27. 5. Valdemar

Zítra: Vilém

Návštěvnost stránek

572907