Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality > DALŠÍ INFORMACE PRO STAVEBNÍKY A VLASTNÍKY STAVEBNÍCH POZEMKŮ

DALŠÍ INFORMACE PRO STAVEBNÍKY A VLASTNÍKY STAVEBNÍCH POZEMKŮDatum konání:
30.6.2017

Veřejné prostranství

V lednovém Zpravodaji jsme zveřejnili informaci starosty obce, která se týká stavby rodinných domů v nových lokalitách. Vzhledem k tomu, že jsme zaregistrovali různé debaty na toto téma, doporučujeme stavebníkům, aby se vrátili k textu tohoto článku. S přihlédnutím k aktuálnosti problematiky doplňujeme ještě další důležité informace k utváření veřejného prostranství v nově zastavovaných lokalitách z pohledu zákona.

Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) v § 34 uvádí, že veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.

Podrobnější informace k tomuto nalezneme ve vyhlášce č. 501/2006 Sb., obecných požadavcích na využívání území. Zde jsou stanoveny obecné požadavky na využívání území při vymezování ploch a pozemků, při stanovování podmínek jejich využití a umisťování staveb. V § 22, odst. 2 této vyhlášky se také dočteme, že nejmenší šířka veřejného prostranství, jehož součástí je pozemní komunikace zpřístupňující pozemek rodinného domu, je 8 m. Při jednosměrném provozu lze tuto šířku snížit až na 6,5 m.

V praxi to tedy znamená, že při zakládání nové ulice je nutno počítat nejen s přístupovou komunikací, ale i s plochami vedle komunikace – veřejným prostranstvím. Tak např. vedle komunikace charakteru obytná zóna o šířce 5,50 m nutno z každé strany komunikace utvořit zelené pásy o šířce 1,25 m.

 


Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.moravskekninice.cz

Registrujte se zde

propagace MŠ

 

www.geosense.cz/geoportal/moravske-kninice/

 

22. 9. Darina

Zítra: Berta

INFORMACE O KVALITĚ VODY

http://www.vodarenska.cz/divize-brno-venkov/kvalita-a-cena-vody?rt=1&vasp_found_id=3271&n=Moravsk%C3%A9+Kn%C3%ADnice

Návštěvnost stránek

515331