Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Obec > O obci > Významné krajinné prvky a přírodní památky > Čihadlo

Čihadlo

mapy (4).png Čihadlo

 

Plocha 1,5 ha se nachází 600 m jihovýchodně od obce Moravské Knínice, vpravo od polní cesty spojující Moravské Knínice a Jinačovice.

K severu vybíhající, široce klenutý vrcholový hřbet, v nadmořské výšce 320 až 350 m, na podloží hornin brněnského masívu, biotitických granodioritů, s patrným starým vytěženým písečníkem. Převážnou část plochy tvoří extensivní zatravněný třešňový sad. Mezi lemem lesa a sadem je úzký pruh zachovalých travobylinných lad. Vyskytuje se zde zvláště chráněný kozinec dánský, dále zde roste Genista pilosa, Chamaecytisus ratisbonensis a Calluna vulgarit. Na tato rostlinná společenstva je vázán výskyt teplomilné entomofauny. V říjnu 1993 bylo zjištěno, že část lokality byla zorána a ponechána ladem a rostu na ní typické úhorní druhy.

Ohrožení: v jihovýchodním cípu byla postavena myslivecká chata. Lokalita je ohrožena krajinnými aktivitami mysliveckého sdružení. Vysazováním kaštanů, vysazováním vlčího bobu na pozemcích v okolí (na nich hospodaří ZD) a zásypy pro zvěř.

 

Na podzim v roce 2003 zajistil Obecní úřad Moravské Knínice posečení suchých travin a části keřů šípků v této lokalitě. Po vyhrabání sušiny došlo k celkovému prosvětlení a vyčištění.