V rámci opravy kostelní věže prochází renovací také vrcholový kříž s bání. Před jejich odesláním do restaurátorské dílny byla z báně vyňata schránka s dokumenty, které do ní byly uloženy v roce 1971, tedy před 50 lety. Schránka byla otevřena na obecním úřadě za přítomnosti zástupců obce a duchovního správce kuřimské farnosti.
Zápisy, které v roce 1971 učinil pan Bohumil Kšica (vedoucí tehdejší prodejny v č. p. 2, tedy v budově, kde je nyní dočasně umístěna obecní knihovna), poskytují stručné informace nejen o tehdy provedených opravách, ale také o složité situaci na začátku 20. století. Původní dokumenty, uložené do báně roku 1927, totiž nebyly v dobrém stavu, a proto pan Kšica pořídil jejich opis.
Z materiálu se nejprve dozvídáme, že na přelomu 19. a 20. století byl kostel ve špatném stavu a o získání finančních prostředků na jeho opravu se dlouhodobě vedly spory:
Oprava tato spojena byla s velkými obtížemi, od roku 1885 nebylo na kostele podniknuto žádných oprav. Za dobu války (první) světové nebo po převratu, kdy stály vlivné osoby v čele obce, mohla snadno oprava býti provedena, ale nestalo se tak. Následkem toho kostel velmi zpustl, takže každý, kdo do obce přišel, na to poukazoval.
Situace pak vygradovala ve 20. letech:
Okresní správa vyslala komisi na místo samé a shledala na klenbě kostela velké trhliny, a proto nechala kostel až do zajištění uzavříti. Teprve v prosinci 1926 po zabezpečení kostel znovu otevřen. Konečně na jaře 1927 bylo započato s konečnou opravou. Tuto opravu provedl stavitel František Chlubný, stavitel z Moravských Knínic, č. p. 163. Výbor starající se o záležitosti kolem kostela se sestával z občanů: Josef Večeřa, č. 19, Anton Císař, č. 1, Koláček Tomáš, č. 34, Hofman Antonín, č. 94, Šrámek František, č. 116, Kučera Antonín, č. 39, Pleskač A., č. 113. Původní dokument sepsal Jan Večeřa z č. 12, tehdejší kostelník.
V dalších zápisech se pak dozvídáme následující:
L. P. 1966 – v tomto roce o pouti sv. Markéty bylo ve vyzdobeném kostele vzpomenuto 600 výročí postavení kostela.
L. P. 1967 – břidlicová krytina na kostele byla v bídném stavu, proto byla nahrazena bobrovkou. Opravu provedly služby Veverská Bítýška za pomoci farníků. Náklad činil 27.390,50 Kčs. Získáno dary věřících.
L. P. 1970 – do kostela bylo pořízeno z darů elektrické vytápění akumulačními kamny (2 ks). Instalace na kamna stály 11.000 Kčs.
L. P. 1971 – zděná věž kostela a omítka byla již narušena. Proto bylo dne 11.06.1971 začato s opravami. Za vedení Viléma Němce, tesaře z Knínic a spolupráce jeho bratra Osvalda Němce, předsedy Místního národního výboru v Moravských Knínicích, Jana Večeře č. p. 12, Josefa Kučery č. p. 39 a mládeže: Bohumila a Františka Kšicových, Jana Večeře, Jiřího Kudláčka, učně tesařského, Ivana Cibulky a cestáře Ludvíka Kratochvíla bylo postaveno a v dalších dnech dokončeno lešení ke věži. Věž opravována zedníkem Josefem Simetingerem, natřen kříž – opravena měděná báně pro zápisy, opravena omítka ve věži i průčelí kostela, dále opěrné sloupy kostela zbaveny opadávající omítky. … Kostel celý oblíčen v tónu barvy bíle nažloutlé. Na pracích se dobrovolně zúčastnili věřící.
Účastníci otevírání schránky
Kostel opatřen bleskosvodem. Práce provedla Konekta Brno, zaměstnanec Emanuel Horák z Deblína.
Všechny tehdy pořízené dokumenty a fotografie jsou ve velmi dobrém stavu a budou spolu s novými materiály opět vloženy do zrenovované báně.