Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Kultura a sport > Knínice na MFF Strážnice

Knínice na MFF Strážnice 

Rok 2019

V sobotu 23. února proběhla v knínické sokolovně dnes již tradiční akce - Regionální kolo Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku na Brněnsku. Před diváky zcela zaplněným sálem se představilo v rámci soutěže celkem 13 verbířů z Moravských Knínic, Chudčic, Jinačovic, Kuřimi, Slavkova u Brna a Žatčan. Odborná porota ocenila nejvíce verbuňk Martina Kšici a Jiřího Přikryla, kteří postupují do předkola na MFF ve Strážnici.  V rámci nesoutěžní přehlídky pak vystoupilo hned několik verbířských kapacit z tradičních regionů - loňský vítěz soutěže ve Strážnici Antonín Žmola, druhý Milan Pokorák nebo předloňský vítěz Martin Vaculík. Program skvěle oživilo taneční pásmo souboru Kyničan a pěvecké číslo mužského sboru z Moravských Knínic.

Rok 2018

V sobotu 24. února se již posedmé za sebou uskutečnila v místní sokolovně akce "Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku 2018".

 

Celá akce měla dvě části. Kromě již zmiňované soutěže tanečníků slováckého verbuňku z Brněnska také přehlídku verbířů z celé jižní Moravy.

Kulturní odpoledne a podvečer byl započat v 17:00 prvním folklorním pásmem, které bylo ve jménu verbuňku. Představilo se v něm šest soutěžních verbířů z Brněnska – v rámci I. části regionálního kola Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku pro region Hanácké Slovácko. Za soubor Kyničan nastoupilo všech šest verbířů. Právě ti soutěžili o možnost postoupit do předkola na Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, kde soutěž na konci června vrcholí. Vše dopadlo dobře pro domácí fanoušky, protože odborná porota dál poslala Tomáše Houbala a Martina Kšicu, jako náhradníka Davida Buchtu. Následovala přehlídka přespolních verbířů z různých částí jižní Moravy. Na 250 přítomných mělo již tradičně možnost hlasovat pro svého oblíbence v divácké anketě. Diváky nejvíce okouzlil tentokrát přespolní verbíř Antonín Žmola z Kněžpole, druhé místo patřilo domácímu Martinu Kšicovi a to třetí Jaromíru Večeřovi. Celý program a i pozdější besedu doplnily cimbálové muziky Šmytec z Brna a domácí CM Kyničan. Program krásně doplnila taneční složka souboru Kyničan s tanečním představením Šotyšky a Líšeňského čardáše, dále pak účinkoval mužský sboru a Cimbálová muzika Kyničan.

 

Rok 2017

V sobotu 18. února se již pošesté uskutečnila v místní sokolovně soutěž tanečníků slováckého verbuňku z Brněnska, přehlídka verbířů z jižní Moravy.

Akce odstartovala v 17:00 folklorním pásmem, kterému dominoval verbuňk. Kromě přehlídky zkušených a oceňovaných verbířů z tradičních oblastí, kde se verbuňk tančí, se víc jak dvěma stovkám diváků představili i místní tanečníci z Brněnska – v rámci I.části regionálního kola soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku pro region Hanácké Slovácko. Za Moravské Knínice nastoupilo celkem šest verbířů. Právě ti soutěžili o možnost postoupit do předkola na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici, kde soutěž vrcholí. Zadařilo se! Odborná porota dál poslala Jana Lidmilu a Martina Kšicu! Diváci pak v rámci tradiční ankety nejlépe ohodnotili výkon Jana Lidmily, za ním pak Jaromíra Večeřu a Martina Kšicu. Všechny tance doprovodila cimbálová muzika Šmytec. Program doplnila vystoupení loni vzniklého místního folklorního kroužku Sotůrek, mužského sboru a cimbálové muziky Kyničan.

Záznam z akce i tentokrát pořídil štáb z Národního ústavu lidové kultury, reportáž pak v pondělí vyšla v Brněnském Deníku. Na záběry z akce se můžete těšit i na TV Kotva. Rostoucí význam a věhlas akce v širokém okolí potvrzuje hojná návštěvnost akce, stejně tak hodnocení akce.

 

Rok 2016

V sobotu 20. února se uskutečnila již popáté soutěž tanečníků slováckého verbuňku z Brněnska, přehlídka verbířů z jižní Moravy.

V první části programu se představili verbíři z různých koutů jižní Moravy, ale především z Moravských Knínic v rámci I. části regionálního kola soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku dle stylu Hanáckého Slovácka. Účastníci bojovali o postup do semifinále, které se každoročně koná v červnu na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Odborná porota vybrala do semifinále Tomáše Houbala, Jana Lidmilu a jako náhradníka Martina Kšicu z Moravských Knínic. Diváckou anketu vyhrál Jaromír Večeřa, taktéž z Moravských Knínic. Návštěvníci zhlédli také verbuňk opravdových kapacit. Představil se například trojnásobný vítěz na MFF Strážnice Stanislav Popela z Perné nebo dvojnásobný Stárek Podluží Martin Vaculík z Dolních Bojanovic. Vítaným oživením se stalo vystoupení nadaných dětských verbířů z Hanáckého Slovácka. Ani tentokrát nechyběla vystoupení souboru Kyničan, mužáků a děvčat z Moravských Knínic, která doprovázela Cimbálová muzika Kyničan. Verbířům ke zpěvu a tanci hrála Cimbálová muzika Vonica z Krumvíře.

Akce se těšila z pozornosti médií, natáčel zde štáb z Národního ústavu lidové kultury, zajímal se o ni Český rozhlas nebo deník Rovnost. Organizátory mile překvapila hojná účast místních a přespolních návštěvníků, dorazily téměř tři stovky příznivců folkloru.

 

Rok 2015

Dne 21.2. se uskutečnila soutěž tanečníků slováckého verbuňku z Brněnska a přehlídka verbířů z Jižní Moravy. Výkony všech zúčastněných tanečníků byly vynikající, avšak jen dva z nich okouzlili porotu natolik, že je poslala do semifinále, které se každoročně koná poslední víkend v červnu na MFF ve Strážnici.

Těmito šťastlivci se stali Dominik Fiala ze Žatčan a Martin Kšica z Moravských Knínic. Diváckou anketu stejně, jako v loňském roce vyhrál Jiří Přikryl z Kuřimi.

Třešničkou celého folklórního odpoledne se stala vystoupení těch nejlepších v oboru, tedy několikanásobných vítězů MFF Strážnice z minulých let. Jako první předvedl svůj um Stanislav Popela z Perné, následoval Jakub Tomala z Uherského Hradiště a nakonec na podiu stanul Martin Jelínek z Kyjova. Úžas diváků se neztratil ani ve chvíli, kdy se na prknech knínického jeviště předvedl vítěz nejmladší kategorie Dětského verbíře Tadeáš Tomšej z Moravského Žižkova a následně jako poslední zaverboval Vít Vymazal z Rakvic.

 

Rok 2014

15.2.2014 se konal druhý ročník předkola soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku pro oblast Brněnska. V první části programu se přibližně dvěma stovkám diváků představili verbíři ze všech koutů jižní Moravy ale především z Moravských Knínic. Účastníci bojovali o přímý postup do semifinále této soutěže, která každoročně vrcholí v závěru června na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. O postupujících rozhodovala odborná porota, která nakonec vybrala Tomáše Houbala a Martina Kšicu z Moravských Knínic. Vítězem divácké ankety byl vyhlášen mladý talentovaný Jiří Přikryl, který také obdržel Zvláštní cenu poroty za mimořádný výkon.

 

Rok 2013

Dne 2.2.2013 uspořádalo občanské sdružení Kyničan předkolo soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku na Brněnsku Letos poprvé byli hodnoceni Brněnští verbíři v rámci samostatného kola za účasti oficiální poroty nominované z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. V rámci programu vystoupili také vynikající verbíři ze všech tradičních oblastí. Za všechny jmenujme dvojnásobného vítěze soutěže ve Strážnici Jakuba Tomalu z Popovic, Štěpána Melichara z Velkých Pavlovic (2. místo ve Strážnici), Františka Juráše z Podivína (3. místo ve Strážnici), Bořivoje Smaženku z Lipova a Davida Šinderbala z Velehradu (účastníci finále). Svou účastí tito verbíři významně pozdvihli úroveň setkání. Za Brněnsko se do předkola na MFF ve Strážnici probojovali opět Tomáš Houbal a Martin Kšica z Moravských Knínic.

Nesmíme opomenout ani účast televizního štábu z Národního ústavu lidové kultury v čele s paní Jarmilou Teturovou, která celou akci dokumentovala. Akci navštívili lidé z širokého ale i dalekého okolí. Vyšla o nás i fotoreportáž na webu www.velkaepocha.sk

Šlo tak o významnou reprezentaci obce navenek. Patří se poděkovat také všem, kteří realizaci této akce podpořili a bez nichž by tato akce vůbec nemohla proběhnout. Jsou to: obec Moravské Knínice, TJ Sokol Moravské Knínice, sponzoři: Knínický Hostinec, Auto Skoupý, Smíšené zboží – Olga Helánová, Palírna za dědinou, vinotéka Růžový sen a vinotéka Perkmistr z Kuřimi.

 

Rok 2012

Široká veřejnost, milovníci folkloru, se sešli v sobotu 4. února v knínické sokolovně, aby se zúčastnili  přehlídky tanečníků slováckého verbuňku z regionu Brněnska i hostů z jiných regionů Moravského Slovácka. V nabitém programu vystoupili mimo domácích také verbíři z Hanáckého Slovácka, Kyjovska, Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Strážnicka, Podluží a Horňácka. V divácké anketě o nejlepšího  verbíře zvítězil domácí Martin Kšica. S ukázkou tanců z Brněnska vystoupili tanečníci souboru Kyničan. Folklórní soubor Hruška z Újezdu u Brna předvedl čardáše z Kopanic, mužský sbor Kyničanu zazpíval knínické písně z roku 1914. Všechny doprovázela střídavě cimbálová muzika Šmytec z Brna a CM Kyničan.

Martin Kšica a Tomáš Houbal opět vystoupili v sobotu 23.6.2012 na soutěži verbířů ve Strážnici. 

 

Rok 2011

V sobotu 11.6.2011 byly Moravské Knínice zastoupeny na festivalu Kraj beze stínu v Krumvíři třemi tanečníky v soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Jan Lidmila vystupoval jako první v celé soutěži, dále vystupovali Tomáš Houbal a Martin Kšica. Ten postoupil jako náhradník do soutěže ve Strážnici. Mezinárodní folklórní festival Strážnice 2011 se konal ve dnech 23. - 26.6.2011.

 

Rok 2010

V sobotu 12.6.2010 měly opět Knínice zastoupení na festivalu Kraj beze stínu v Krumvíři , kde se konalo předkolo Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku . Tanečník Martin Kšica se umístil na 5. místě a postoupil do soutěže, která je součástí Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice 2010. Další tanečník Tomáš Houbal se umístil v Krumvíři na 7. místě a postoupil do Strážnice také.   Festival ve Strážnici proběhhl ve dnech 24. - 27.6.2010. Vlastní soutěž verbířů byla v sobotu od 9:00 hodin, finále pak od 14:30 hodin v amfiteátru Zahrada.

Záznam vystoupení Martin Kšica

Záznam vystoupení Tomáš Houbal

 

Rok 2009

V sobotu 13.6.2009 se uskutečnil v Krumvíři festival Kraj beze stínu, kde se uskutečnilo i předkolo Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku . Tanečník Martin Kšica se umístil na 5. místě a postoupil do soutěže, která byla součástí Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice 2009. Festival proběhl ve dnech 25. - 28.6.2009. Vlastní soutěž verbířů byla v sobotu od 9:00 hodin, finále pak od 14:30 hodin. Martina přijelo podpořit kolem dvaceti příznivců folkloru z Moravských Knínic.

Záznam z Krumvíře

 

Rok 2008

 

28.6.2008 se zástupce knínické chasy Martin Kšica zúčastnil soutěže o nejlepšího verbíře Slovácka na národopisném festivalu ve Strážnici. 

 

 

 

Hoši v Krumvíři 2011

 

 

12.6.2010 Kraj beze stínu - soutěž verbířů v Krumvíři (Martin Kšica + Tomáš Houbal)

 

 

Martin v Krumvíři

 

 

 Cena poroty seniorů Strážnice 2008