Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Kultura a sport > Kníničtí rybáři

Kníničtí rybáři

Sdružení Knínických rybářů je nevládním neziskovým občanským sdružením. Registrace byla provedena 12.5.2009.

Kontakt: Moravské Knínice, Kout 31

IČ 26 55 87 51 

Stanovy

V lednu 2010 zahájilo svou činnost Sdružení knínických rybářů. Jedná se o dobrovolné a neziskové sdružení, které vzniklo  za účelem správy rybníka "Pod kaplí" v Moravských Knínicích. Sdružení založili kníničtí občané. Organizace se zaměřuje na ochranu vodního díla a okolní přírody, zajištění rekreačního využití rybníka a propagaci rybářského sportu.  Na první ustanovující schůzce, která se konala v místním Knínickém hostinci představili zástupci přítomným, 20-ti zájemcům o rybářský sport, stanovy sdružení - zejména podmínky členství, plán brigád a druhové členění plánované osádky ryb. Členem sdružení mohou být občané z Moravských Knínic a také občané z okolních obcí, pouze však se souhlasem členské schůze.

Pracovníci Vodárenské a.s Tišnov čistí odtok stavidlaSdružení je určeno všem věkovým kategoriím, hodlá se také zaměřit na vzdělávání mladých zájemců o rybářský sport. Pravidelně se konají schůzky rybářského kroužku.

Všem, kteří mají zájem o rybářský sport podáme bližší informace v místním obchodě "u Helánů". Zde si také můžete zakoupit rybářskou povolenku. Upozornění -  cena povolenky pro případné zájemce v příštím roce bude výrazně dražší než letos, vzhledem k současnému vyššímu počtu nutných brigád na úpravu okolí rybníka.Čištění stavidla

Pravidelně  každou sobotu se scházejí členové Občanského sdružení knínických  rybářů k brigádám na úpravu rybníka  pod kaplí. Odstranili náletové dřeviny v okolí rybníka, vysbírali odpadky a pustili se též do opravy výpustného objektu v hrázi rybníka. Je to vlastně první oprava od roku 1970, kdy byl rybník vybudován. Zub času narušil kamenné zdivo. Netěsnost stavby měla za následek kritický nedostatek vody v období sucha. Aby mohly být provedeny betonářské práce, bylo nutno snížit vodOprava stavidla při sníženém stavu vodyní hladinu.

 

V současné době je  již  rybník opět plný. Až půjdete na procházku k rybníku budete díky knínickým rybářům mile překvapeni, jak tento pěkný koutek přírody letos prokoukl. Svůj podíl práce mají i malí rybáři, kteří nadšeněpomáhali při úklidů břehů rybníka

 

 

SKR - má za sebou první rok aktivní činnosti. Hnací silou při zakládání tohoto spolku byl především neutěšený stav rybníka pod kaplí a jeho okolí. V minulém roce se podařilo mnohé. Nejdůležitější bylo zprovoznění výpusti rybníka a oprava stavidla, pokračovalo se odstraňováním nežádoucích křovin a náletových dřevin v okolí vodní plochy, díky čemuž to u rybníka doslova „prokouklo“. Samozřejmostí je pak soustavné sečení přilehlých mezí a čištění břehů od odpadků, kterých se hlavně během letního období nakupí opravdu dost. Ve zkulturňování okolí rybníka budeme určitě pokračovat i nadále.

V loňském roce sdružení pořádalo pálení čarodějnic. Zde musíme poděkovat našim drahým polovičkám a kamarádkám za pěkně připravený program pro děti. Také v letošním roce s touto akcí počítáme a budeme se snažit, aby spokojenost dospělých a dětí byla ještě větší. Nějaké nápady už máme.

Rybářský kroužek bude i v roce 2011 pokračovat. V roce 2010 jej navštěvovalo cca 8 dětí ve věku od 6 do 13 let. 28. října 2010 se konaly Dětské rybářské závody. Zúčastnilo se jich 10 závodníků a myslím, že mluvím za většinu zúčastněných, když to shrnu jako příjemně strávené dopoledne. Na tento rok bude akcí pro děti více a budeme se těšit na stávající i nové rybaříky.

V roce 2010 mělo sdružení 21 dospělých členů a 9 dětí. Odpracovalo se 380 hodin brigád.

Závěrem bych rád poděkoval za četná slova uznání ze strany občanů. Velice si toho vážíme a určitě se nebudeme zlobit ani za nějakou tu kritiku. Přejeme všem příjemný a nikým nerušený čas oddechu v přírodě