Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > O obci > Památníky

Památníky

 

Pomník památce padlých v I. světové válcePomník obětem I. svět.války

 K uctění všech 25 obětí I. světové války byl v roce 1921 vybudován pomník. V roce 2004 byla dokončena celková oprava pomníku. Celý pomník byl očištěn, reliéfy a nápisy byly znovu pozlaceny. Rozbité fotky byly opraveny a doplněny.  

 Pomník se nachází před obecním úřadem.Každoročně, v den vzniku samostatného československého státu dne 28. října, zde jsou vyvěšovány vlajky a pokládán věnec.

 

 

Pomník památce padlých v II. světové válce

Pomník obětem II.svět. války

Pomník obětem II.světové války z naší obce, který je v Moravských Knínicích v parku u kostela, byl odhalen 9. května 1946. Na pomníku jsou vyryta jména obětí a místo kde zahynuli. Pod státním znakem je nápis: "Lépe zemřít ve stoje, než-li žít v kleče."

Válka si v obci vyžádala celkem 12 obětí. 4. října 1941 byl v Kounicových kolejích v Brně Žabovřeskách popraven Oldřich Vlk (*1910).  V době zatčení byl účetním firmy MORAGRO Brno. Byl první obětí řádícího nacismu z naší obce. Dne 15. března 1945 zahynul  v koncentračním táboře Buchenwald v Německu Oldřich Joukal. František Helán, Jakub a Aloisie Kučerovi zahynuli v Německu. Josefa Juračku popravili v Německu. Dne 30. dubna 1945 od střepin granátu, který dopadl před dům č. 68, zahynuli: Antonín a Oldřich Kučerovi (otec a syn), František Dubský a Šimon Ondráček. 9.května 1945 byla naše vesnice pod stálou dělostřeleckou palbou. V tento den odpoledne byl také zabit střepinou granátu Miroslav Kratochvíl. Josef Pleskač byl zabit granátem v Brně – Řečkovicích.

Oprava pomníku a úprava okolí proběhla v roce 2002. Pomník se nachází v Koutě. Každoročně, v předvečer Dne osvobození (8.5.), zde skautský oddíl z Moravských Knínic pokládá věnec a zapaluje svíčky na počest padlých.

Celková rekonstrukce pomníku proběhla v roce 2015 k 70. výročí osvobození obce.

 


Lesní pomníček padlých rumunských vojáků ve II. světové válce

5. května 1946 byl na Pískách u modřínové aleje odhalen pomníček třem rumunským vojákům, kteří padli poslední dny války v našem katastru a byli zde pochováni. Frontasi (svobodník) Mustato Ilie z vesnice Ciresov, okres Olt padl asi 50 m jižně od společného hrobu. Pomník padlých rumunských vojáků za 2.světové válkyDruhý svobodník Michai Constantin, Reg.31. infanterie Vörsat padl v trati zvané Tříčtvrtníky u Jinačovic a třetí voják padl také poblíž společného hrobu, jeho jméno neznáme - doklady nebyly nalezeny. Na pomníčku je nápis "Čest rumunským vojínům 1945".  21. dubna 1951 byli tito vojáci exhumováni a pozůstatky převezeny na společné pohřebiště na Ústředním hřbitově v Brně, skupina 56