Drobečková navigace

Úvodní stránka > Divadelní soubor > Mrazík

 

Mrazík

 Plakát

 První lednový víkend byla knínická sokolovna opět zasvěcena divadlu; tentokrát šlo o představení pohádkové, zimní, vánoční. S námětem a dramaturgií přišla Monika Pleskačová, režie se ujala Pavlína Borková a návrh scény, výroba většiny kulis a technická realizace byly ponejvíce dílem Jiřího Hanáka.

Kníničtí ochotníci sáhli k českému vánočnímu pohádkovému evergreenu – sovětské pohádce Mrazík. Potěšili tím nejméně dvě skupiny diváků: ty, kterým Mrazík připomíná každoroční Vánoce jejich dětských let a znají mnohé pasáže nazpaměť, a děti, pro které to byla pohádka dosud neznámá.

Vyprávět tu známý příběh z ruského venkova by bylo jako odnaučit Rusa pít samohonku, a proto se spíše zaměřím na osobité knínické ztvárnění inspirované známým filmem. Postavy ve hře bych rozdělila do tří skupin.

První – záporné, zlé, zákeřné, omezené a ošklivé. Martin Kšica (který jen vystoupí, už má aplaus) si s gustem zahrál prostoduchého Sašku i Babu Jagu. Zuzana Králiková se proměnila v pravou megeru v roli Macechy. Myslím, že všem divákům bude dlouho znít v uších přitroublý smích nevzhledné Marfuši, v jejíž roli excelovala Pavlína Borková. V postavách loupežníků se představili Ivo Císař, Zuzana Králiková, Jitka Hledíková a Ondřej Lidmila (ten také v menší roli falešného žebráka). Postavy tupých a zbabělých dřevěných bohatýrů sehráli Jiří Hanák a Ivo Císař.

Druhou skupinu tvořily postavy veskrze kladné. Křehká a ctnostná Nastěnka Moniky Pleskačové poblouzní a následně polepší domýšlivého krasavce Ivánka Marka Cibulky, který opět prokázal svoji hereckou, pěveckou a tentokrát i fyzickou připravenost (náročná etuda se slepou babkou Jitky Hledíkové). Svou kouzelnou roli v tomto procesu plní hravý Dědeček Hříbeček Vilmy Krčmové, která se s Veronikou Večeřovou představila také v roli svádějících  děvoček. Ušlápnutého staříka, Marfuščina otce, hrál Ivo Císař, který opět prokázal, že není malých rolí. Nad všemi však vládl ctnostný, obětavý, ale poněkud roztržitý Mrazík Jiřího Hanáka.

Třetí skupinou byly četné zvířecí postavy. Ve hře se tak s velkým úspěchem představili Komár (Jiří Hanák), pes Ťapka (Ondřej Lidmila), Kohout (Martin Kšica), Kočka (Jitka Hledíková) a Čuník (Jiří Hanák).

Celý pohádkový příběh provázela vyprávěčka - suverénní Hana Bravencová. Svižně provedené představení s řadou technicky náročných proměn doprovázel hudební doprovod Jiřího Jaroše a světelné efekty osvětlovače Bohumila Kšici.

Jestliže pravidelně s nadsázkou konstatujeme, že knínická sokolovna při ochotnických představeních praská ve švech, pak tentokrát to platilo doslova. Dvě sobotní představení zaplnilo rekordních bezmála 500 diváků, domácích i přespolních, kteří hru sledovali z hlediště, galerie i bočních „lóží“. Rozzářené oči dětí v několika prvních řadách i rozesmáté tváře dospělých byly tou pravou odměnou za úsilí knínických ochotníků. 

 

Osoby a obsazení

 

Děd Mrazík, komár, prase - Jiří Hanák

Vypravěčka a Ivanova matka - Hana Bravencová

Ivánek - Marek Cibulka

Nastěnka - Monika Pleskačová

Marfuša - Pavlína Borková

její matka a loupežník - Zuzana Králíková

otec Nastěnky a loupežník - Ivo Císař

dědeček Hříbeček, krasavice - Vilma Krčmová

krasavice, matka ženicha - Veronika Večeřová

loupežník, babka, kocour, krasavice - Jitka Hledíková

loupežník, žebrák  - Ondřej Lidmila

baba Jaga, ženich Marfuši, kohout - Martin Kšica

hudba - Jiří Jaroš

osvětlení - Bohumil Kšica

kulisy - Jiří Hanák

nápověda - Lenka Špačková

režie - Pavlína Borková

 

zpět 

TJ SOKOL Moravské Knínice

U Sokolovny 161
PSČ 664 34

Bankovní spojení: Č.S, a.s.
Č.ú. 1343212309/0800
IČO 49461494

náš web
sokolmkninice@volny.cz

ŽÁDOST O PRONÁJEM

Žádost můžete odeslat poštou, e-mailem nebo osobně - viz. KONTAKTY

Žádost o pronájem.docx

ŽÁDOST O VÝPŮJČKU

Žádost můžete odeslat poštou, e-mailem nebo osobně - viz. KONTAKTY

Žádost o výpůjčku.docx

Internetové stránky Obce Moravské Knínice

www.moravskekninice.cz

Internetové stránky regionální televize iKotva

www.tvkotva-kurim.cz

16. 7. Luboš

Zítra: Martina

 

 

Návštěvnost stránek

036999