Drobečková navigace

Úvodní stránka > Divadelní soubor > Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně

plakát výletiště

 

Co se tu děje, pane purkrabí? Hledáme ženskou, výsosti!

 

Jak to dopadne, když je porušen rozkaz císaře Karla IV. nepouštět za zdi Karlštejna žádnou ženu? Měli jsme možnost to zjistit v místní sokolovně o víkendu 21. a 22. května. Kníničtí ochotníci nám nastudováním hry Noc na Karlštejně připomněli sedmisté výročí narození Karla IV. A titul to byl opravdu lákavý - věděli jste, že hru napsal Jaroslav Vrchlický již před 132 lety?

 

Jako divák jsem se zúčastnila dvou ze tří víkendových představení - nikoli proto, abych mohla porovnávat letošní novinku ochotníků - alternace v hlavních rolích, ale prostě proto, že mě lákalo vidět Noc na Karlštejně víckrát. Část pěveckých a muzikantských zkoušek probíhala u nás v obýváku, dovolte mi tedy pohled částečně z vnějšku - divácký, a částečně zevnitř - ze zákulisí.

Titulní roli Karla IV. ztvárnil Jiří Hanák, duše knínického divadla a zároveň režisér hry. Na hrad Karlštejn za ním nepozorovaně proniká císařovna Eliška Pomořanská (Pavlína Kurková a Hana Bravencová, právem odměněné bouřlivým potleskem za píseň Lásko má, já stůňu). Zrealizovat plán jí pomáhá arcibiskup Arnošt z Pardubic v podání Ivo Císaře (opravdu pěkně dvojsmyslně vyzněla jeho poznámka před přestávkou, že "císaře ještě nevidí"). Druhou zamilovanou dvojici, dívku Alenu a královského šenka Peška, ztvárnili Jitka Hledíková a Ondřej Lidmila, alternovali Lucie Juračková a Jan Lidmila. Obě dvojice byly obdivuhodně sehrané a jejich výkony svěží a energické. Po obou ženách na hradě pátrá na vlastní pěst dvojice vévody Štěpána a cyperského krále Petra. Roli prvního si s šarmem Miloše Kopeckého "střihl" Stanislav Krčma a Petr Vašek. Dívčí srdce se zase pokoušeli věrně, leč bezúspěšně (ovšem pouze co se divadelní hry týče) zlomit Jiří Helan a Martin Kšica. Každý jinak, ale oba výborně se popasovali s hitem Waldemara Matušky Do věží. V roli purkrabího jsme viděli dva dosud skrývané herecké talenty - Jana Helána a Zdeňka Špačka. Každý z nich ztvárnil purkrabího skutečně odlišně, ale obě pojetí mě nadchla! Paní Ofku zahrála Monika Srncová - od filmové herečky odlišná snad jen tělesnou hmotností. Monika si vzala na starost také tvorbu kostýmů - letos ne vypůjčených, ale vlastnoručně vyrobených! Dvojrole dvorních dam a pážat (lovících nejen tchoře) se statečně chopily Monika Pleskačová a Anna Kosíková.

Pro diváka neviditelnými, ale pro ansámbl nepostradatelnými pomocníky byli Lenka Špačková, coby nápověda a Petr Hanák s Martinem Polákem, jako osvětlovači a zvukaři. Nádherné kulisy hradu vytvořil Jiří Hanák a Ivo Císař, zbraně vyráběli bratři Helánovi - jako za mlada.

Věděli jste, že

… ochotníci secvičili muzikál za pouhé 3,5 měsíce? 

… císařovna skutečně 3x zlomila meč z pravé oceli?

… páže X omylem seklo v závěrečné scéně sobotního představení páže Y a udělalo mu šrám na nose?

 

Muzikál dělá muzikálem hudba. Když se za oponou ozvaly první tóny  předehry na trubky, mnozí diváci si pomysleli, že to tentokrát ochotníci pouštějí z kazeťáku. O to větší překvapení pak bylo vidět a hlavně slyšet naživo dva žesťové nástroje dodávající historické hře tu pravou atmosféru. Na trombón hrála profesionálně neomylná Terezie Pekaříková, na trubku konzervatorista Jiří Přikryl. Doplňovala je Jana Helanová (pikola, klarinet) a Vilma Krčmová (rytmické nástroje). Ostudu svému slavnějšímu jmenovci neudělal Karel Dvořák, který secvičil hudební doprovod s celou kapelou a provázel divadlo hrou na klavír.

Co bylo pro mě největším překvapením? Stylová a opravdu středověká Krčma v podhradí, za níž stál měsíc práce rodiny Kahleových a Matyášových. V krčmě jste sice nedostali brambůrky a lízátka (kde by se také vzala ve 14. století, že?), zato jste mohli ochutnat výborné uzené, domácí zákusky a v Knínicích vařené pivo. Na realizaci Krčmy se sponzorsky podílelo i pohostinství U Vichřice.

Čistý výtěžek z představení bude použit na účel sbírky Opravme sokolovnu, srdce knínického dění. O jeho výši Vás budeme informovat v příštím čísle Zpravodaje.

První den předprodeje vyprodané lístky na celý víkend, salvy smíchu střídané nadšeným potleskem a dvakrát závěrečné ovace ve stoje - co může být lepší reklamou na další dvě červnová představení? Nenechte si je ujít!

Marie Dvořáková

 

 

 HERCI    KAPELA  
 Karel IV. Jiří Hanák  klávesy Karel Dvořák 
 Eliška Hana Bravencová  buben Vilma Krčmová 
  Pavlína Kurková  tuba Terezie Pekaříková 
 Pešek Jan Lidmila  trubka Jiří Přikryl
  Ondřej Lidmila  flétna Jana Helanová 
 Alena Lucie Juračková    
  Jitka Hledíková    
 Petr Martin Kšica     
  Jiří Helan  TECHNICKÉ ZÁZEMÍ
 Štěpán Petr Vašek nápověda  Lenka Špačková 
  Stanislav Krčma  světla,zvuk  Petr Hanák 
 Purkrabí Zdeněk Špaček    Martin Polák 
  Jan Helán  scénář Jana Halouzková 
 Arnošt Ivo Císař  úprava scénáře Jiří Hanák 
 Ofka Monika Srncová    Zdeněk Špaček
 páže Monika Pleskačová  zbrojíř  Jiří Helan
 1. dáma Anna Kosíková    Jan Helán 
 2. dáma Lucie Juračková  scénografie Jiří Hanák 
  Jitka Hledíková  kulisy Jiří Hanák
 velitel Zdeněk Špaček   Ivo Císař
  Jan Helán kostýmy Monika Srncová

 

 

 

 

plakát Noc na Karlštejně

 

zpět

TJ SOKOL Moravské Knínice

U Sokolovny 161
PSČ 664 34

Bankovní spojení: Č.S, a.s.
Č.ú. 1343212309/0800
IČO 49461494

náš web
sokolmkninice@volny.cz

ŽÁDOST O PRONÁJEM

Žádost můžete odeslat poštou, e-mailem nebo osobně - viz. KONTAKTY

Žádost o pronájem.docx

ŽÁDOST O VÝPŮJČKU

Žádost můžete odeslat poštou, e-mailem nebo osobně - viz. KONTAKTY

Žádost o výpůjčku.docx

Internetové stránky Obce Moravské Knínice

www.moravskekninice.cz

Internetové stránky regionální televize iKotva

www.tvkotva-kurim.cz

20. 3. Světlana

Zítra: Radek

 

 

Návštěvnost stránek

033999