Drobečková navigace

Úvodní stránka > Divadelní soubor > Výtečníci (2017)

Výtečníci (2017)

 

Plakát Výtečníci

 

Výtečníci potřetí – a výtečně!

 

Druhý červnový víkend měli místní i přespolní fanoušci Knínických ochotníků možnost zhlédnout již třetí nastudování hry Pavla Dostála Výtečníci. Dramatik a porevoluční ministr kultury napsal tento muzikál ze studentského prostředí v roce 1968. Na prknech naší sokolovny byl poprvé uveden v roce 1975, podruhé pak v roce 2008. Byli jsme tedy zvědaví, jestli může ochotnická omladina znovunastudováním po devíti letech něčím překvapit.

Třída III. A, nastávající maturanti, chtějí intenzivním studiem a dobrými známkami získat „polehčující okolnosti“ a omluvu k provádění menších i větších studentských přestupků. Titulní roli autorů myšlenky a vůdců třídy Pavla a Richarda sehráli naprosto přirozeně Ondřej a Jan Lidmilovi. V jejich nápadech je tu a tam ochotně, tu a tam již méně ochotně podporovali spolužáci Ivan – Petr Vašek a Mirek – Petr Kahle. Ozdobou III. A i místní sokolovny byly atraktivní spolužačky Olina – Zuzana Večeřová, Květa – Viktorie Císařová, Marcela – Eliška Špačková, Eva – Anna Kosíková, Františka – Jana Helanová (neoblíbená pouze ve scénáři), Zdena – Jitka Hledíková, Jarmila – Irena Kahleová a Blanka – Tereza Hanáková.

Duchem mladým školníkem se stal Martin Kšica. Učitelskému sboru velela Monika Pleskačová coby ředitelka školy, jejíž role byla napsána Pavlem Dostálem zřejmě přesně pro ni. Obtížou roli nového třídního dobře zvládl nováček mezi ochotníky Marek Polák. Naprosto přesvědčivě pak svou roli upjaté profesorky Hlavaté sehrála Kristýna Staroštíková. O tom, že není malých rolí, nás opět přesvědčil Ivo Císař coby profesor Pecina.

V letošních Výtečnících dostali poprvé hereckou šanci Viktorie Císařová, Zuzana Večeřová, Irena Kahleová a Petr Kahle, kteří zatím hrávali pouze s dětskými ochotníky. Se zkušenějšími kolegy si ale v ničem nezadali – byli suverénní, přesvědčiví, no a taky moc hezcí.

 

Všimli jste si, že...

- oproti uvedení z roku 2008 byly vylepšeny kulisy a zvukové i světelné efekty?

- přestávka nemůže být našimi ochotníky nikdy suše uvedena slovem „přestávka“?

- holky se během představení třikrát převlékaly? (Těžko říct, který model by u mě vyhrál – jesti         ten z maminčiny skříně, nebo ten z brněnského second-handu.)

 

Dějovou linii doplňovala celá řada kvalitních a líbivých melodií. Hudební doprovod hercům tentokrát vytvořilo trio Jiří Hanák (baskytara), Ivoš Hledík (kytara) a Zdeněk Špaček (kytara). Diváci ocenili nejen jejich odvahu a perfektní připravenost, ale i herecký výkon na začátku a po přestávce.

Velice atraktivní byla pro diváky nově obměněná choreografie. Ochotníci si ji vymýšleli sami. Aby vše klaplo, jak má, pomáhala zajistit nápověda – Lenka Špačková, a již zkušení osvětlovači, zvukaři a technici Petr Hanák a Martin Polák. Režisérskou práci znovu perfektně odvedl Jiří Hanák.

Třetí nastudování Výtečníků v Knínicích mě nadchlo. Hudba, choreografie, kostýmy, herecké výkony – vše bylo vkusně obměněné. V duchu si přeju, aby i dneska středoškoláci žili takovou zábavou, jako je svatba ve třídě, volba třídní miss nebo nácvik tanečků se školníkem.

 

Marie Dvořáková

 

zpět

TJ SOKOL Moravské Knínice

U Sokolovny 161
PSČ 664 34

Bankovní spojení: Č.S, a.s.
Č.ú. 1343212309/0800
IČO 49461494

náš web
sokolmkninice@volny.cz

ŽÁDOST O PRONÁJEM

Žádost můžete odeslat poštou, e-mailem nebo osobně - viz. KONTAKTY

Žádost o pronájem.docx

ŽÁDOST O VÝPŮJČKU

Žádost můžete odeslat poštou, e-mailem nebo osobně - viz. KONTAKTY

Žádost o výpůjčku.docx

Internetové stránky Obce Moravské Knínice

www.moravskekninice.cz

Internetové stránky regionální televize iKotva

www.tvkotva-kurim.cz

28. 5. Vilém

Zítra: Maxmilián

 

 

Návštěvnost stránek

036731