Drobečková navigace

Úvodní stránka > Oddíly > Oddíl stolního tenisu > 40 let stolního tenisu v Knínicích

40 let stolního tenisu v Knínicích

 

Zdá se to až neuvěřitelné, ale 13. října 2019 uplynulo již dlouhých 40 let od odehrání prvního mistrovského utkání ve stolním tenisu TJ Sokol Moravské Knínice.

Jak vlastně začal organizovaný „pinec“ v M.Knínicích?

Na tuto otázku by dnes málokdo dokázal najít odpověď. Historie zdejšího soutěžního stolního tenisu má však svoji konkrétní podobu. Stolní tenis se začal hrát v sokolovně již v 60. letech, ale pouze jako doplňkový sport zejména fotbalu, a v rámci cvičení při základní rekreační tělovýchově. V roce 1977 byla pro stolní tenis vyčleněna místnost nad přísálím, kde se každý pátek scházeli vyznavači této hry s nejmenším míčkem. Hrálo se zde na dvou stolech v podmínkách značně stísněných, a řada zájemců, která tehdy chodila hrávat na „klub“, jak se tehdy herně a místnosti nad přísálím honosně říkalo, nemá dnes nejenom se stolním tenisem, ale i se sportem vůbec nic společného.

Někdo ze členů výboru TJ nás přihlásil do mistrovských soutěží, a tato skutečnost byla rozhodující pro řadu lidí na dalších čtyřicet let. Není třeba dále ani rozvádět, že zpočátku nebyly vytvořeny materiální podmínky (vlastnili jsme pouze dva stoly za hranicí míry opotřebovanosti), nebyly soupisky ani registrační průkazy (naštěstí za celou sezónu nenapadlo nikoho ze soupeřů je po nás chtít).

Prvním soupeřem byl celek Lažánek, a sestavu premiérového utkání tvořili Libor Vojanec, Jiří Baťa, Stanislav Šacl a Rudolf Buchta. Utkání skončilo vítězstvím tehdy domácích Lažánek v poměru 13:5, když tyto nastoupily pouze se třemi hráči a 5 bodů, které jsme v zápase získali, byly body kontumačními.

Sestavu premiérového ročníku 1979/80 převážně tvořili: Mirek Pleskač, Jiří Baťa, Libor Vojanec, Zdeněk Ondráček a Stanislav Šacl.

V mistrovských soutěžích jsme hráli nejprve okresní soutěž, poté jsme se propracovávali jednotlivými třídami okresních přeborů. V letech 1988–90 jsme měli obsazenu i žákovskou soutěž.

Od roku 1993 jsme byli pravidelnými účastníky nejvyšší soutěže na okrese Brno-venkov tj. okresního přeboru I. třídy, kde jsme odehráli 17 sezón. V ročníku 2008/9 jsme dokonce tento přebor vyhráli a vybojovali si tak právo účasti do kvalifikace krajského přeboru. V kvalifikačním turnaji ve Slavkově jsme potom obsadili ze 4 celků 3. (první nepostupové) místo za Slavkovem a Blanskem, když jsme v úvodním zápase porazili Holásky 10:8. V sezónách 2013/2014 a 2014/2015 byl „A“ tým účastníkem krajské soutěže, kde v prvním ročníku svého působení dokonce obsadil 7. příčku.

Za uplynulých 40 let bylo odehráno celkem 38 ročníků mistrovských soutěží (účastníky mistrovských soutěží jsme nebyli pouze v ročnících 1981/1982 a 1982/1983 (z důvodu vykonání povinné vojenské služby hráčů základního kádru v délce 24 měsíců). Celkem za oddíl nastoupilo 61 hráčů a hráček, k dnešnímu dni se jich ještě polovina tomuto sportu aktivně věnuje.

K hráčům s největším počtem odehraných utkání patří L.Vojanec s 2893 odehranými zápasy, I. Koláček 2149, M. Pleskač 2144, M.Gabryš 2065, D. Vlček 1755, M. Kučera 1627, V. Kohout 1538, A. Hrubeš 1474, V. Veselovský 1448, J. Němec 1308, T. Kohout 1126, P. Simetinger 1096.

Za uvedené období bylo odehráno neuvěřitelných 2158 mistrovských, pohárových a přátelských utkání. K nejčastějším soupeřům patřila družstva z Kuřimi v podobě TJ Sokol, SK a dokonce i Rudé hvězdy.

Kromě mistrovských soutěží mužů a žáků jsme pořádali i řadu turnajů. Nejznámějším je již pravidelně poslední víkend před Štědrým dnem pořádaný Vánoční turnaj. Celkem bylo uspořádáno 37 ročníků, kterých se dosud zúčastnilo 1448 aktérů z 51 oddílů převážně z Jihomoravského kraje. Dalším, tradičně pořádaným podnikem je přebor Sokolské župy Pernštejnské, který byl uspořádán letos již po dvacáté. Mimo pořadatelství se hráči rovněž tohoto přeboru zúčastnili v Bystřici n. P., Rohozci a Boskovicích. Na základě pověření Regionálního svazu stolního tenisu Brno – venkov jsme uspořádali v letech 2003 – 2011 celkem 9 ročníků okresního přeboru dorostu.

K bilancování uplynulých čtyřiceti let se stolní tenisté TJ Sokol Moravské Knínice sešli 19.10.2019 v Knínickém hostinci, aby zavzpomínali na začátky tohoto sportu v obci. O tom, že bylo na co a s kým vzpomínat, svědčí fakt, že se dostavilo na 30 hráčů z různých soutěžních období. Součástí programu byla prezentace historických fotografií, kronik jakož i výstavka původních dresů.

Závěrem lze konstatovat, že se setkání bývalých i současných stolních tenistů napříč generacemi vydařilo, a jeho účastníci odcházeli plni příjemných zážitků a vzpomínek na pohodově strávený večer.

TJ SOKOL Moravské Knínice

U Sokolovny 161
PSČ 664 34

Bankovní spojení: Č.S, a.s.
Č.ú. 1343212309/0800
IČO 49461494

náš web
sokolmkninice@volny.cz

ŽÁDOST O PRONÁJEM

Žádost můžete odeslat poštou, e-mailem nebo osobně - viz. KONTAKTY

Žádost o pronájem.docx

ŽÁDOST O VÝPŮJČKU

Žádost můžete odeslat poštou, e-mailem nebo osobně - viz. KONTAKTY

Žádost o výpůjčku.docx

Internetové stránky Obce Moravské Knínice

www.moravskekninice.cz

Internetové stránky regionální televize iKotva

www.tvkotva-kurim.cz

10. 4. Darja

Zítra: Izabela

mapka[5].gif

 

Návštěvnost stránek

027857