Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > O obci > Naučná stezka > Naučná stezka I. okruh > Významný krajinný prvek Stráňky - zastavení 2

Významný krajinný prvek Stráňky - zastavení 2

 

QR kód Stráňky

 

mapa Stráňky.png

 

KAPLE sv. CYRILA A METODĚJE
 
 
Byla postavena Josefem Čechem v roce 1862 jižně za obcí na vyvýšenině při cestě na Písky.
 
Kaple je  ortogonálního půdorysu s představěnými opěrnými pilíři na nároží, ukončenými sedlovou stříškou. Kaple nemá trámovou vazbu. Střešní krytina je položena do malty přímo na stropní klenbu. Na přední straně pilířů vpadliny ve tvaru kříže. Vchod s hrotitým záklenkem. Nad vchodem kruhové okénko. Nad opěrnými pilíři fasáda členěna průběžnou zalomenou kordovou římsou. Mohutná profilovaná podstřešní římsa nese stanovou střechu, ve vrcholu jednoduchý kříž. Kaple je osvětlena čtyřmi kruhovými okny.
 
Z vnitřního vybavekaplení je nejvzácnější obraz, který zachycuje příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu za vlády knížete Rastislava roku 863. Obraz byl pořízen v roce 1863 k tisíciletému výročí. Vzhledem k opakovaným vloupáním do kaple by obraz přenesen do místního kostela a pouze jedenkrát za rok, při slavnosti dne 5. července je v kapli zavěšen nad oltářem. 
 
Kaple je pozoruhodnou dominantou v krajině. Společně s kostele sv. Markéty, který se nachází v centrální části obce, byla kaple zařazena mezi kulturní památky.
 
V roce 1998 byla kaple převedena do majetku Obce Moravské Knínice. Kompletní výměna střešní krytiny byla provedena v roce 1999 a byla financována z dotace POV Jihomoravského kraje. V roce 2004 proběhla celková oprava fasády kaple.
 
 
STÁŇKY U KAPLE
 
 
Plocha 2,5 ha se nachází 500 m jižně od Moravských Knínic pod kapličkou sv. Cyrila a Metoděje. Ekologicky významný krajinný prvek, lokální biocentrum. Jedná se o vršek kopce a prudší zvlněný svah spadající k jihozápadu, v nadmořské výšce 270 až 310 m, na podloží hornin brněnského masívu. Travobylinná lada s výskytem vzácnějších druhů: Veronica spicata, Corothamnus procumbens, Chamaecytisus ratisbonensis, a.j. Na tato travobylinná společenstva je vázán výskyt vzácné entomofauny.
Ohrožení: rozšířením akátu a zarůstáním keři.
 
Název rostliny zde rostoucí Kvete od - do  
Čilimník řezenský 4-7 čilimník řezenský.jfif
Hvozdík kartouzek 5-8 hvozdík kartouzek.jfif
Pupava bezlodyžná 7-9 pupava bezlodyžná.jfif
Rozrazil klasnatý 6-9 rozrazil klasnatý.jfif
Kozí brada luční 5-8 kozí brada luční.jfif
Máčka ladní 7-9 máčka ladní.jfif
Kručinka barvířská 6-8 krucinka_barvirska_1.jpg
Sesel sivý 7-8 sesel.jpg
Hlaváč běložlutý 8-9 hlaváč běložlutý.jfif
Ožanka kalamandra 7-8 ožanka kalamandra.jpg
 
 
 
 

 

 

 

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.moravskekninice.cz

Registrujte se zde

20. 9. Oleg

Zítra: Matouš

Návštěvnost stránek

611793