Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Z akcí > iFolklórní Strážnice 2020

iFolklórní Strážnice 2020Datum konání:
28.6.2020

„STRÁŽNICE“ BYLA I V KNÍNICÍCH

O víkendu 26.–28. června se na sociálních sítích konal online festival iFolklorní Strážnice. Přinesl téměř 30 hodin vysílání, které denně sledovalo téměř 58 tisíc lidí nejen v ČR, ale také na Slovensku, ve Švýcarsku, v Brazílii, Japonsku či americkém Texasu.

Živá vystoupení padesáti folklorních souborů, cimbálových a lidových muzik a pěveckých sborů přenášeli organizátoři na internetové stránky Facebooku a YouTube, a připomněli tím tradiční mezinárodní folklorní festival, jehož 75. ročník se letos ve Strážnici vzhledem k celosvětové pandemii coronaviru neuskutečnil.

Spolek iFolklor a strážnický Národní ústav lidové kultury připravil projekt, který zde za dobu pořádání 74 ročníků festivalu ještě nebyl. Prostřednictvím online vysílání pod názvem iFolklorní Strážnice nabídlo více než 850 účinkujících tance i písně svého regionu, a to přímo ze svých domovů.

Celý festival tvořila komponovaná vystoupení českých, moravských i zahraničních folklorních souborů, cimbálových a lidových muzik a sborů. Zhruba půlhodinové živě přenášené programové bloky doplnily pozdravy folklorních osobností i jedinečné materiály z archivu Národního ústavu lidové kultury, který pečuje o tradiční lidovou kulturu celé ČR. Program doplňovaly také filmy s tématikou národopisu, zvyků a tradic.

Pořadatelé mimořádného pojetí letošního festivalu také oslovili místní i vzdálenější vinařství, restaurace a kavárny a vytvořili tak síť tzv. iFolklorních hnízd, která nabídla program festivalu pro své hosty v různých koutech Moravy i Čech.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice a Festival Dětská Strážnice se každoročně konají poslední červnový víkend na jihu Moravy. Běžně se ho účastní na 2000 účinkujících. Komponované pořady zhlédne asi 30 tisíc návštěvníků. 75. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a 38. ročník folklorního festivalu Dětská Strážnice se bude konat ve dnech 25.–28. června 2021.  Zdroj: https://www.ifolklor.cz

Do sítě iFolklorních hnízd se zapojil také spolek Kyničan, který uspořádal celodenní veřejné promítání v místní sokolovně. V neděli 28. června v 11 hodin tak mohli diváci zhlédnout zhruba půlhodinový pořad, v němž reprezentovala naši obec Cimbálová muzika Kyničan společně s mužským sborem, ženskou složkou a knínickou chasou. Ve snímku zazněly knínické písně. Chasa zatančila Líšeňský čardáš a verbuňk.     

A NAVÍC: Národní ústav lidové kultury oznamuje, že v sobotu 5. září 2020 se na stadionu Zahrada ve Strážnici uskuteční finále soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku! Bližší podrobnosti o regionálních kolech, přihláškách a podmínkách budeme uveřejňovat na festivalovém webu i facebookové stránce.                                                       


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.moravskekninice.cz

Registrujte se zde

29. 11. Zina

Zítra: Ondřej

Návštěvnost stránek

649646