Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Z akcí > Soutěž O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku a Košt pálenek 2018

Soutěž O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku a Košt pálenek 2018Datum konání:
24.2.2018

Tomáš Houbal a Martin Kšica postupují do Strážnice, košt pálenek má nového vítěze

V sobotu 24. února se již posedmé za sebou uskutečnila v místní sokolovně akce "Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, košt pálenek a vepřové hody 2018".

 

Celá akce měla hned několik částí. Kromě již zmiňované soutěže tanečníků slováckého verbuňku z Brněnska také přehlídku verbířů z celé jižní Moravy, pozdější košt pálenek, vepřové hody s besedou u cimbálu.

Kulturní odpoledne a podvečer byl započat v 17:00 prvním folklorním pásmem, které bylo ve jménu verbuňku. Představilo se v něm šest soutěžních verbířů z Brněnska – v rámci I.části regionálního kola Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku pro region Hanácké Slovácko. Za soubor Kyničan nastoupilo všech šest verbířů. Právě ti soutěžili o možnost postoupit do předkola na Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, kde soutěž na konci června vrcholí. Vše dopadlo dobře pro domácí fanoušky, protože odborná porota dál poslala Tomáše Houbala a Martina Kšicu, jako náhradníka Davida Buchtu. Následovala přehlídka přespolních verbířů z různých částí jižní Moravy. Na 250 přítomných mělo již tradičně možnost hlasovat pro svého oblíbence v divácké anketě. Diváky nejvíce okouzlil tentokrát přespolní verbíř Antonín Žmola z Kněžpole, druhé místo patřilo domácímu Martinu Kšicovi a to třetí Jaromíru Večeřovi. Celý program a i pozdější besedu doplnily cimbálové muziky Šmytec z Brna a domácí CM Kyničan. Program krásně doplnila taneční složka souboru Kyničan s tanečním představením Šotyšky a Líšeňského čardáše, dále pak účinkoval mužský sboru a Cimbálová muzika Kyničan.

Druhá část večera patřila koštu pálenek, kde návštěvníci mohli ochutnat rekordní počet, celkem 37 vzorků. Ty byly dopředu ohodnoceny odbornou komisí podle bodové stupnice Balík 2015. Titul šampiona výstavy získal Pavel Bravenec z Dolních Bojanovic s hruškou. Dále byli ohodnoceni vítězové u jednotlivých odrůd, takže první místa dále vyhráli Tomáš Bravenec (jablko), Martin Vaďura (kadlátka) a Zbyněk Panáček (meruňka). Pití kořalky se krásně doplňovalo s výbornou zabíjačkou, která voněla celou sokolovnou. O hudební produkci do pozdních hodin se postarala střídavě CM Šmytec a CM Kyničan. Záznam z akce i tentokrát pořídil štáb z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. Na reportáž z akce se můžete těšit i na TV Kotva nebo v Tišnovské televizi. Akce se dostává rok od roku do povědomí více lidí, nejen z okolních vesnic. Takže příslibem mohou být další vydařené ročníky.

Organizátoři děkují všem sponzorům a partnerům, bez jejichž podpory bychom akci nemohli uskutečnit: Obec Moravské Knínice, TJ Sokol Moravské Knínice, Obchod U Helánů, DOLP stavební společnost s.r.o. - Vít Liškutín, Auto-Skoupý s.r.o., Autoservis Radim Kučera, Auto Fryč, Pavel Všianský - výrobce cimbálů, GE servis s.r.o. - Michal Havlík, HOXTER a.s. - Petr Veselský. Zvláštní poděkování patří těm, kteří darovali svoji pálenku do koštu.

Děkujeme všem za vydařenou akci a budeme se těšit příště. Buďto na MFF ve Strážnici, kde bude třeba podpořit naše chlapce nebo u nás v Moravských Knínicích na Markétských hodech.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.moravskekninice.cz

Registrujte se zde

29. 11. Zina

Zítra: Ondřej

Návštěvnost stránek

649643