Obec
Moravské Knínice

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Z akcí > Vzkaz budoucím generacím

Vzkaz budoucím generacímDatum konání:
23.9.2021
V roce 1971 jsem se zúčastnil, jako jeden z brigádníků, opravy horní části kostelní věže. Stavěli jsme klasické dřevěné lešení z dlouhých silných smrkových ráhen spojovaných deskami a fošnami pomocí hřebíků. S odstupem času si uvědomuji, jak náročná byla montáž lešení ve velmi úzkém prostoru ochozu (na grancích). Stavbu lešení řídil Vilém Němec (tesařský mistr). K ruce jsme byli s bratrem Bohumilem, na pracích se velmi podílel Jiří Kudláček z č. p. 4 (tehdy tesařský učeň). Dále byli k dispozici Jan Večeřa, a potom další starší muži, kteří pracovali dole u kostela pod věží a zajišťovali přísun materiálu ručně pomocí kladky a lana. Byli to Jan Večeřa (kostelník), Josef Kučera (Pepa Čechů) a Ludvík Kratochvíl (cestář Ludvíček). Zednické práce prováděli Osvald Němec a zednický mistr Josef Simetinger.
V rámci opravy věže byla otevřena a sundána z vrcholu věže báně. Kříž demontován nebyl. Báně byla dosti poškozená – děravá – prostřílená. Opravu báně prováděl Miloš Kudláček z č. p. 4. Povrch měděné báně byl pak vyleštěn, kříž natřen žlutou barvou.
Při otevření báně jsme vyzvedli částečně již poškozený smotek papíru se zápisem o opravách v historii. Tento dokument byl datován rokem 1927.
Zápis nově přepsal můj táta Bohumil Kšica (tehdejší vedoucí prodejny Jednota). (Fotokopie je nyní uložena na obecním úřadě). Tento text byl doplněn o nové údaje o průběžných opravách do roku 1971. Schránka na dokumenty byla zhotovena z novodurové trubky, do které jsem vložil písemnosti datované 1. 7. 1971 společně s několika fotkami.
Letos přesně po padesáti létech jsem měl mimořádnou příležitost schránku otevřít a znovu držet historické dokumenty s otisky mých rukou. Byl to zvláštní pocit.
Vkládání dokumentů do plastové schránky 23. 9. 2021
 
Dne 23. 9. 2021 jsme uzavřeli do nové schránky dokumenty původní a zápis a fotografie z oprav kostela a akcí, které proběhly od roku 1971 do současnosti.
Uzavírání schránky byli přítomni mimo mě ještě Jiří Hanák, starosta obce, a Stanislav Krčma, kostelník.
Následujícího dne byla plastová schránka vložena do nově pozlacené báně na vrcholu kostelní věže pod pozlaceným křížem
 
Vkládání dokumentů do báně 2021


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.moravskekninice.cz

Registrujte se zde

6. 10. Hanuš

Zítra: Justýna

Návštěvnost stránek

645379